skip navigation

News Archive

Currently Selected Tag(s):

Page 8 of 58

Displaying Results 71 - 80 of 573

2018 ASAA First National Cup Hockey State Championships

02/05/2018, 1:30pm AKST, By Isaiah Vreeman

Colony, Dimond, Juneau, Service, South, West, Wasilla, and West Valley all will compete starting Thursday for the ASAA hockey state championship!

2018 Elks Basketball Tournament hosted by Valdez HS

02/05/2018, 1:00pm AKST, By Isaiah Vreeman

Valdez HS will be hosting boys and girls teams for Bethel, Cordova, Eielson, Galena, Seward, and Kenai, Sitka boys, and Delta, North Pole girls.

2018 Whaler Invitational hosted by Barrow HS

01/26/2018, 9:30am AKST, By Isaiah Vreeman

Barrow Boys and Girls host Juneau-Douglas and East Anchorage Boys and Girls along with Monroe Catholic Boys, and Palmer Girls. This tournament has WPI implications for all teams!

2018 Ravn Alaska Tournament hosted by Bethel-Regional HS

01/23/2018, 5:30pm AKST, By Isaiah Vreeman

Bethel is hosting Scammon Bay, Kotzebue, Aniak, Houston, Unalaska, Galena, Redington Boys, and Bartlett Girls.

2018 Alaska Airlines Classic hosted by West Anchorage HS

01/22/2018, 1:00pm AKST, By Isaiah Vreeman

West Anchorage HS hosts Bartlett, West Valley, Kodiak, Georgia, and Planet Athlete in the Alaska Airlines Classic.

2018 ConocoPhillips Warrior Rumble hosted by Nikolaevsk HS

01/22/2018, 11:30am AKST, By Isaiah Vreeman

Nikolaevsk High School host the boys and girls teams from Nenana, Lumen Christi, and Anaktuvuk Pass with possible seeding ramifications for March Madness Alaska.

2018 Cordova Tip-Off Tournament hosted by Cordova HS

01/18/2018, 10:30am AKST, By Isaiah Vreeman

Cordova boys and girls host Palmer JV, ACS JV, and Unalakleet for their tournament along with some dunk and 3pt competitions.

2018 O'Brady's Invitational hosted by South Anchorage HS

01/17/2018, 2:45pm AKST, By Isaiah Vreeman

South Anchorage hosts Bethel, Ketchikan, Bartlett, Chugiak, Lathrop, Wasilla, and West Valley in a tournament with lots of WPI implications.

McDonalds All American Boys and Girls Basketball Games Head Coach Selections

01/16/2018, 2:45pm AKST, By Isaiah Vreeman

Brad Lauwers of Dimond High School and Jeannie Hebert-Truax of Wasilla High School have been selected to be Head Coaches for the West Boys and Girls game respectively on March 28th in Atlanta, and broadcast on ESPN/ESPN2.

2018 Palmer Elks Showdown hosted by Palmer High School

01/15/2018, 4:00pm AKST, By Isaiah Vreeman

ACS, North Pole, Palmer boys and girls along with Service Boys and Ketchikan Girls teams battle it out to see who comes out on top.

Page 8 of 58

Displaying Results 71 - 80 of 573